Degustacja wina to idealny pomysł na wieczór z przyjaciółmi. Wspólne odkrywanie aromatów i smaków wina może być świetną przygodą. Każdy z nas, wkładając odrobinę wysiłku w odpowiednie przygotowanie, może zorganizować degustację wina w zaciszu własnego domu.
Czy chciałbyś nauczyć się smakować wino jak prawdziwy sommelier? Czy chciałbyś wiedzieć na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę, żeby potrafić ocenić jakość spożywanego wina? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś tak, ten poradnik jest idealny dla Ciebie!
Zaangażuj swoje zmysły
W czasie degustacji wina celebrujemy jego walory naszymi zmysłami: wzrok, węch i smak. Pozwólmy sobie odebrać bodźce płynące z kieliszka wszystkim z nich – pozwala to odkryć w winie wyróżniające je cechy. Swoje subiektywne odczucia i obserwacje wyrażać będziemy za pomocą różnych określeń. Poszukiwanie odpowiednich może być świetną zabawą i ciekawym doświadczeniem.
Po otwarciu wina skoncentrujmy się przede wszystkim na kolorze wina, które pozwala nam ocenić czy wino, którego chcemy się napić jest tym na które naprawdę mieliśmy ochotę. Żeby lepiej to wyjaśnić, posłużę się przykładem. Kolor pozwoli ci rozpoznać czy wino, które pijesz ma taki kolor jaki naprawdę powinno mieć. Jeżeli dokładnie zwrócisz uwagę na kolor wina tego co znajduje się w Twoim kieliszku od razu zauważysz, że na jego ściankach tworzą się refleksy, które sugerują one czy wino jest młode czy bardziej dojrzałe.
Za pomocą wzroku określamy nie tylko barwę wina jakie degusutujemy, ale także jego klarowność (być może w naszym winie znalazł się osad) i gęstość (możemy ją ocenić przechylając kieliszek i obserwując sposób, w jaki spływa po jego ściankach). Na tym etapie degustacji postarajmy się poszukiwać określeń konkretnych – czerwone wino może być zarówno bordowe, brunatne, burgundowe, jak i buraczkowe czy szkarłatne. Elementem, na który zwracamy uwagę szczególnie w przypadku win musujących, jest zachowanie bąbelków oraz obecność piany.
Czynnikiem, który wpływa na zmianę zapachu wina w trakcie degustacji wina, jest jego dostęp do powietrza. Aby zauważyć jak aromat zmienia się po procesie napowietrzenia, najpierw określmy zapach wina w stojącym kieliszku, a następnie – bukiet po zamieszaniu.
Smak wina
Smak wina opisywany jest biorąc pod uwagę kryteria takie jak słodycz, kwasowość, słoność czy gorycz oraz rozpoznając konkretne smaki wina.
Warto zastanowić się nad tym, jak mocno wyczuwalny jest alkohol. Smak opisujemy także za pomocą określeń takich jak taniczność, ciało i długość. Posmak i finisz wina związane są z odczuciami, które pozostawia po sobie trunek – może on być wyczuwalny w ustach jeszcze przez jakiś czas po jego spróbowaniu, może też pozostawiać charakterystyczny posmak.
Na zakończenie przeanalizujemy trwałość. Jest ona bardzo łatwa do wskazania. Wystarczy wziąć łyk wina, potrzymać go przez kilka sekund w ustach. Pamiętaj, że nie należy połykać go zbyt szybko), ponieważ nie pozwoli Ci to na odkrycie wszystkich jego walorów.
Rozpocznij odliczenie od 3 do 1. Smak wina przestał być wyczuwalny? Trwałość wina jest bardzo ważna podczas analizy smakowej. Wrażenia smakowo-zapachowe wywołane w ustach są niezwykle przyjemne.
Podsumowanie
Degustacja wina to pobudzenie wszystkich naszych zmysłów i przyjemność z odkrywania nieznanego. Trunki z całego świata są wyjątkową okazją do poznania różnorodności aromatów i smaków oraz do odnalezienia ulubionego stylu.