Czy binge-watching jest szkodliwy?

0
820
binge-watching
fot. Pexels.com

Statystyczny Polak spędza przed telewizorem każdego dnia około 4,5 godziny. Cały czas przybywa jednak osób, które potrafią robić to przez ponad nawet osiem godzin dziennie.

Młodsza część widzów od dawna przerzuciła się już na oglądanie filmów w Internecie, czasami zarywając noce przez nałogowe oglądanie serwisów streamingowe. Czy binge-watching może być szkodliwy?

czym jest binge-watching?
fot. Pexels.com

Czym jest binge-watching?

Binge-watching to określenie, które pojawiło się jako próba skategoryzowania konkretnego zachowania, noszącego znamiona uzależnienia. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „napadowe oglądanie”. Czasy, gdy seriale emitowane były tylko przez telewizję warunkowały, że po zakończeniu odcinka trzeba było czekać przynajmniej tydzień na następny epizod. Tym bardziej lockdown i zamknięcie w domu sprzyja oglądaniu ulubionych produkcji.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Obecnie platformy streamingowe posiadają w swojej ofercie setki seriali, a całe sezony są wypuszczane w dniu premiery.

Dostępność seriali sprawia, że można je oglądać bez żadnych ograniczeń i w każdych okolicznościach, nie tylko w telewizji. Tablety umożliwiają swobodne oglądanie seriali w autobusie, szkole czy pracy. Wieczorem można założyć słuchawki i zabrać tablet do łazienki albo łóżka, obok śpiącej partnerki.

Zachowania takie są niewątpliwie sygnałami, że seriale powoli wpływają na kolejne sfery naszego życia. Jest coraz więcej osób, które oglądają serial całymi sezonami. Odcinek za odcinkiem. Zdarzają się przypadki, że biorą urlop w pracy aby móc dokończyć sezon co nie jest niestety zdrowym podejście do wchłaniania rozrywki.

Czy binge-watching może być dla nas szkodliwy?

Seriale mają nawet po kilka sezonów, a każdy z nich zazwyczaj po 8-10 odcinków. Odcinki trwają więcej niż godzina lekcyjna. Do tego dochodzi sen, jedzenie, toaleta. Tym samym może nie starczyć już czasu na życie prywatne oraz zawodowe. Dlaczego tak trudno się nam oprzeć?

Producenci tworzą fabuły swoich seriali w taki sposób, aby jak najbardziej pochłaniały nas jako widzów. Odcinki zawsze są zakończone jakimś celowym niedopowiedzeniem (tzw. cliffhanger), którego rozwiązanie zazwyczaj chcemy poznać od razu i natychmiast sprawdzamy kolejne odcinki. Wybitna obsada robi to zresztą po mistrzowsku.

Niejednoznaczni bohaterowie ściągają mnóstwo uwagi widza. Zaciekawienie przeobraża się w przygodę, a nad taką wycieczką w wirtualny świat łatwo stracić kontrolę.

oglądanie seriali
fot. Pexels.com

Kiedy binge-watching może okazać się niebezpieczny?

Jeśli poniższe stwierdzenia, które zaprezentowaliśmy pasują do Ciebie, możesz z łatwością zauważyć, że binge-watching powoli staje się problemem w Twoim życiu.

  • Przez nałogowe oglądanie zaniedbujesz sen i obowiązki.
  • Jesteś niekonsekwentny. Nie realizujesz swoich planów, nie dotrzymujesz danych obietnic jak np. ta, że miałeś obejrzeć tylko jeden odcinek.
  • Oglądanie seriali zajmuje Ci coraz więcej czasu. Zarywasz noce, przestajesz chodzić do szkoły/pracy/na uczelnię i oszukujesz bliskich, aby tylko spędzić kolejną godzinę z serialem.
  • Gdy kończy się odcinek, odczuwasz smutek i niepokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here