Jak czesać yorka?

0
1808

York jest wyjątkową rasą psów, ponieważ ma włosy, a nie sierść. Dzięki temu nie gubi włosów i nie wymaga codziennego szczotkowania. Nie oznacza to jednak, że w przypadku jego pielęgnacji grzebienie i szczotki są zbyteczne całkowicie. Wszystko zależy od fryzury, jaką na co dzień nosi pies. Yorki bardzo często mają ozdobne kucyki na głowie, pozostawione dłuższe włosy na ogonie oraz przy łapach i te części wymagają regularnego czesania. Jakie szczotki sprawdzą się najlepiej? Szczegóły poznasz poniżej. 

Idealna szczotka dla yorka

Przede wszystkim, do czesania psa nie używaj szczotek przeznaczonych dla ludzi. Bez problemu znajdziesz sklep ze szczotkami dla psa, najczęściej jest to sklep zoologiczny z szerokim asortymentem dla zwierząt. 

Nie kupuj szczotek z miękkim włosiem, ponieważ takie nie dotrze do głębszych partii włosów i nie będzie ich rozczesywać. Szczotki miękkie nadają się do wyczesywania sierści, w przypadku yorka nie zdadzą egzaminu, chyba że do czesania krótkiego grzbietu, ale tak naprawdę jest to zupełnie zbędne. 

Znacznie lepiej sprawdzą się metalowe grzebienie, idealnie, jeśli posiadają obracane ząbki. Dzięki temu długie włosy psa nie będą się plątać o kołtunić. Długie zęby grzebienia dotrą do głębokich warstw i pozwolą rozczesać włosie. 

Akcesoria do czesania yorka 

Wszystko zależy, jaką fryzurę planujesz dla swojego psa. Jeśli york ma nosić krótką fryzurę, jego włosy nie wymagają czesania ani specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, oczywiście oprócz regularnej kąpieli. Do kąpieli zawsze używaj szamponów i odżywek dedykowanych yorkom. Najlepsi producenci oferują specjalne preparaty dla delikatnych włosów yorka. 

Jeśli zamierzasz robić yorkowi kucyka albo zostawiasz dłuższe włosy na jego łapach, zaopatrz się nie tylko w grzebienie i środki do mycia włosów dla yorków, ale również spray do łatwego rozczesywania. Musisz wiedzieć, że szczególnie partie łap mogą być trudne w utrzymaniu należytego stanu, nie pomaga też brud, błoto czy deszcz, na jakie narażony jest pies podczas spacerów. 

Jeśli czeszesz yorka w kucyk, kup specjalne, silikonowe gumeczki do wiązania włosów. Nie plączą się i są idealnie trwałe. Pamiętaj tylko, aby każdego dnia poprawiać fryzurę, dokładnie rozczesując włosy. 

Zwracaj szczególną uwagę na stan włosów i skóry psa. Okazuje się, że yorki mają niezwykle wrażliwą skórę, a używanie niewłaściwych środków pielęgnacyjnych może przyczynić się do pojawienia się świądu i łupieżu. 

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, czym prędzej zmień szampon i odżywkę stosowaną podczas kąpieli pupila, zwróć się o pomoc do weterynarza. W gabinetach specjalistów znajdziesz też profesjonalne środki, które zwalczają stan chorobowy oraz dbają o piękną, lśniącą fryzurę psa. 

York nie jest zbyt wymagającym psiakiem, jeśli pod uwagę weźmiemy jego czesanie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba stosować żadnych środków pielęgnacyjnych. Należy to robić, chociażby dla zachowania właściwej higieny i dla wygody codziennego funkcjonowania samego zwierzęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here