Jak dbać o sierść kota?

0
388
Jak dbać o sierść kota

Kot to członek naszej rodziny, dlatego też dobrze jest dbać o jego zdrowie oraz również o jego sierść. Dzięki temu kot będzie świetnie i zdrowo wyglądał. Dbanie o sierść ma ogromne znaczenie, szczególnie dla kotów, które mają długi rodzaj sierści.

Jak można dbać o sierść kota?

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by nasz kot jadł zdrową i dopasowaną do swoich potrzeb karmę. Karmę możemy otrzymać w dobrym sklepie weterynaryjnym. Ma to ogromny wpływ na jego sierść, gdyż składniki zawarte w karmie mają różne witaminy i minerały, które są bardzo potrzebne do rozwoju kota. Dobrze jest też czesać naszego pupila, przynajmniej raz w tygodniu, szczególnie jeśli mamy kota z długą sierścią. Warto też pamiętać, by wybrać odpowiedni rodzaj szczotki do rasy kota. Koty z dłuższą sierścią mogą być czesane grzebieniem, który najlepiej rozczesuje całość sierści. Gdy zdarzy się, że sierść jest zaplątana, to dobrze jest ją usunąć za pomocą nożyczek. Natomiast, gdy mamy kota z krótką sierścią, to dobrze jest użyć gumowej szczotki, którą można wcześniej zmoczyć, dzięki czemu łatwiej będzie się, dało zebrać nadmiar sierści. Jeśli chcemy wykąpać kota, to trzeba użyć odpowiedniego szamponu, który będzie świetnie dostosowany do rasy naszego pupila. Bardzo ważne jest, by przed kąpielą wyczyścić kotu uszy, co można zrobić patyczkiem kosmetycznym. Warto też zadbać, by w trakcie kąpieli nasz zwierzak miał zapewnione dobre warunki, w tym należy pamiętać o zamknięciu okien i drzwi, by w razie, gdyby kot się wystraszył, to nie miał drogi ucieczki. Kot z reguły nie przepada za kąpielą, dlatego też robi się to stosunkowo rzadko i tylko w razie potrzeby. Najczęściej kot sam się myje i jest to wystarczające, chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej.

Jak wyczesywać kota?

Gdy chcemy zadbać o sierść naszego kota, to dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób należy go czesać, by pupil nie uciekał w trakcie czesania. Należy kota czesać wraz z włosem i uważać na okolice uszu oraz oczu. Dobrze jest najlepiej położyć kotka na kolonach i rozczesywać mu sierść od uszu do ogona. Nie można także zapominać o samym ogonie. Brzuch trzeba natomiast czesać od góry, trzymając kota od spodu, dzięki czemu zwierzę będzie miało komfort w trakcie rozczesywania.

Jeśli nie wiemy, czy poradzimy sobie z rozczesywaniem kota, to można również udać się do różnych salonów pielęgnacji zwierząt, w którym to salonie wykąpią oraz bez problemu wyczeszą naszego kota. Należy się jednak wcześniej zastanowić, czy taka wizyta w salonie nie będzie dla kota jeszcze bardziej stresująca, niż czesanie w warunkach domowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here