Lockdown. Co się dzieje z naszym organizmem?

0
828
lockdown
fot. Pexels.com

Związku z pandemią koronawirusa spędzamy czas w domu już od tak długiego czasu i w pewnym sensie już się do tego przyzwyczailiśmy. Dla wielu osób zimowy lockdown jest łatwiejszy do zniesienia niż wiosenny i letni, ponieważ minusowe temperatury za oknem nie zachęcają do wychodzenia na zewnątrz. Mimo to warto od czasu do czasu wyjść z domu i przełamać rutynę, która towarzyszy nam już od wielu miesięcy.

Przymusowa kwarantanna  związku z pandemią COVID-19 ma zarówno swoje minusy jak i plusy. Do tych pierwszych zalicza się bez wątpienia brak możliwości swobodnego przemieszczania się, ponieważ wychodzenie z domu jest obecnie możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach.

Z drugiej strony domowa kwarantanna to więcej czasu na pielęgnowanie rodzinnych relacji, oddawanie się ulubionym hobby oraz przyjemny relaks. Eksperci wyjaśnili jaki wpływ na nasz organizm ma długotrwała izolacja w domu. Zamknięcie w mieszkaniu odbija się niestety negatywnie nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale również tym psychicznym.

koronawirus lockdown
fot. Pexels.com

Jak długotrwałe spędzanie czasu w mieszkaniu wpływa na nasze ciało i umysł?

Według ekspertów całkowicie naturalną rzeczą jest, że wiele osób ostatnio nie ma ochoty wychodzić z domu. W tym czasie w roku związku z pandemią, przestawiamy się na tryb hibernacji. To normalne, że chcemy spędzać czas w domu, zwłaszcza kiedy jest tyle dobrych rzeczy do oglądania na platformach streamingowych. Jednak warto zaznaczyć, że binge-watching nie jest całkowicie zdrową rzeczą dla naszego zdrowia.

Problemy natury psychicznej najczęściej biorą z tego, że nasze podstawowe potrzeby nie są zaspokajane. Jeśli zbyt długo siedzimy w naszym mieszkaniu, nie mamy dostępu do rzeczy, których tak bardzo potrzebujemy.

Mogłoby się wydawać, że skoro nie musimy zrywać się rano, by zdążyć na autobus do swojej pracy, wreszcie możemy porządnie się wysypiać, a niespieszny tryb życia będzie sprzyjał odprężeniu i naładowaniu baterii za wszystkie czasy. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Wiele osób skarży się, że podczas siedzenia w domu czuje się wiecznie zmęczonymi, a wręcz wyczerpanymi.

Dodatkowo aktywność fizyczna jest bardzo ważna zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Pomaga pozbyć się kumulowanego przez długi czas napięcia i stresu, a także uwalnia endorfiny i wzmacnia odporność.

czym jest binge-watching?
fot. Pexels.com

Dlaczego czujemy się zmęczeni od siedzenia w domu?

Kiedy brakuje nam jakiejkolwiek aktywności fizycznej, a twoje ciało spędza większość czasu w tej samej pozycji, jego zdolność do przyjmowania tlenu maleją i zauważasz ogromny spadek poziomu energii i motywacji. Powodem, dla którego czujesz się zmęczony, ospały i rozleniwiony po tym, jak nic nie robisz, jest po prostu to, że pozwalasz swojemu ciału czuć się w ten sposób.

Warto również w miarę możliwości i zachowaniem dystansu społecznego spotykać się ze swoimi bliskimi. Nie powinniśmy socjalizować się z innymi w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale kontakt twarzą w twarz jest bardzo ważny dla naszego dobrego samopoczucia.

Jesteśmy zwierzętami stadnymi i naprawdę potrzebujemy kontaktu z drugą osobą. Dodatkowo rozmowa z innymi dodaje nam perspektywy. Im dłużej siedzimy w zamknięciu, tym dłużej skupiamy się na swoich własnych problemach i zmartwieniach. Tym samym ciężko się od nich oderwać.

W taką pułapkę, w którą wpada wiele osób. Bez takiej perspektywy możemy czuć się zdołowani, a im gorzej się czujemy, tym mniejsze szanse, że zaczniemy robić coś, co poprawia nam nastrój. Wówczas zaczynami spędzać więcej czasu w samotności, przez co jeszcze bardziej skupiamy się na rozterkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here