Badanie dna oka. Sama nazwa wywołuje w nas wiele mieszanych uczuć, jak i kontrowersji. W sytuacji, w której odczuwamy strach i mamy wiele wątpliwości, najlepiej jest je rozwiać. Przekonaj się zatem, czy badanie dna oka jest faktycznie tak straszne, jak je malują.
Jak wygląda przygotowanie i jakie panują warunki podczas przebiegu badania?
Na samym początku, warto zaznaczyć, że badanie dna oka poprzedza tzw. wywiad lekarski. Okulista musi wiedzieć, czy może pacjentowi podać atropinę w kroplach, w celu rozszerzenia źrenic. Skutkiem jej podania jest zaburzenie widzenia. Atropina nie może być podana komuś, kto choruje np. na jaskrę. Dlatego lekarz dokonuje wywiadu, by dostosować odpowiednią metodę przeprowadzenia tego badania.
Badanie odbywa się w zaciemnionym pokoju, nie sprawia pacjentowi bólu i trwa zaledwie 15 minut!
Jak wygląda badanie dna oka?
Aktualnie powszechne są 3 sposoby badania.
Pierwszym z nich, jest jest wziernikowanie bezpośrednie, czyli oftalmoskopia. Oftalmoskop, czyli specjalne urządzenie, służące do wykonania tego badania, oświetla z jednej strony źrenice pacjenta, z drugiej zaś okular, który posiada. Pozwala on okuliście zbadać obraz oka, powiększony piętnastokrotnie.
Drugim sposobem, jest wziernikowanie pośrednie, czyli oftalmoskopia pośrednia. Głównym narzędziem, będzie wziernik Fisona. Okulista, zakłada pacjentowi specjalny kask, z którego dociera światło do oka pacjenta. Na kasku są umieszczone także soczewki, które pokażą okuliście odwrócony i powiększony obraz.
Istnieje również trzeci sposób. Jest on najnowszą metodą, ale wykorzystywaną jedynie przy badaniach przesiewowych. Funduskamer Non-Mydriatic – tak brzmi pełna nazwa tejże metody. Nie wykorzystuje się w niej kropli, w celu poszerzenia źrenic. Dzięki urządzeniu, okulista pozyskuje kolorowe zdjęcie, dna oka. Co za tym idzie, możliwa jest szczegółowa analiza tego ważnego narządu wzroku. Warto również zaznaczyć, że badanie to może zostać przeprowadzone jedynie u osób, których źrenica ma szerokość nie mniejszą niż 2,5 mm.
Na badanie dna oka, warto przyjść z osobą towarzyszącą, ponieważ po badaniu, pacjent nie będzie w stanie chociażby prowadzić samochodu. Dlatego warto wziąć ten aspekt pod uwagę.
Zalecane jest również zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych, ze względu na nadwrażliwość na światło, występującą po badaniu.
Co z szczególnymi przypadkami?
Szczególnym przypadkiem może być ciąża. Badanie w tym czasie, jest nie tyle co bezpieczne, a konieczne, lecz o tym powinien zadecydować lekarz prowadzący ciąże. Dzięki temu badaniu, można określić, kondycje oka. Badanie również daje możliwość wczesnego wykrycia zmian degeneracyjnych na obwodzie siatkówki.
Badanie dna oka, zaleca się również wykonywać u dzieci. Czego młode mamy mogą się obawiać. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ tego typu badanie można bezpiecznie wykonać nawet u wcześniaków, w celu wykrycia reinopatii. Dzieciom często zalecane jest wykonanie badania dna oka, w przypadku zeza czy innego typu schorzeń.
Jeśli jesteś zainteresowany badaniem i chciałbyś dowiedzieć się więcej, na ten temat, lub wykonać badanie dna oka Poznań, odwiedź stronę wrosinski.pl.