Lekcja nordic walking. Dlaczego warto go uprawiać?

0
1057
nordic walking
fot. Unsplash.com

By uprawiać nordic walking, niewiele trzeba. Wystarczą klasyczne sportowe buty, wygodny strój, kijki i motywacja. Widok osób maszerujących z kijkami już nikogo nie dziwi, a pasją do nordic walking łatwo się zarazić. Dlaczego warto?

Sport ten ma wiele zalet. Przede wszystkim angażuje do pracy więcej grup mięśniowych niż inne formy rekreacji. Dodatkowo nordic walking nie obciąża kości oraz stawów. Tym samym jest to idealny sposób na codzienną aktywność dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie, ale też dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Trening nordic walking wpływa również na poprawę krążenia krwi w organizmie, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę. Tym samym poprawia się nasza koncentracja, a także pamięć, co jest bardzo ważną rzeczą również dla starszych osób.

Wśród zalet warto również dodać to, że nordic walking wpływa na korygowanie wad postawy. Problem ten obecnie jest dość powszechny i w większości u młodszych osób. Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu kręgosłupowi. Spacer z kijkami w znacznym stopniu minimalizuje spowoduje rozluźnienie mięśni.

O ile w czasie biegania o rozmowę trudno, o tyle w czasie treningu nordic walking można nie tylko energicznie maszerować, ale też porozmawiać. Wspólne maszerowanie mobilizuje również do treningu.

nordic walking
fot. Unsplash.com

Nordic walking to sport dla każdego

Dla wielu osób barierą w podjęciu decyzji o rozpoczęciu treningów jest obawa przed przeciążeniem i zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Jednak w przypadku takiego sportu jak nordic walking nie musimy martwić się o przetrenowanie lub kontuzje.

Specjalne przygotowane kijki do tej dyspozycji minimalizują ryzyko potknięcia, ale również stanowią dodatkowy punkt oparcia, który odciąża kręgosłup oraz nasze stawy.

Jest to aktywność o umiarkowanej intensywności. Co ważne „po kijki” może sięgnąć każdy: osoby starsze, po przebytych urazach, kobiety w ciąży, sportowcy czy dzieci. Tego rodzaju sport jest również polecany pacjentom po zawałach serca jako forma rehabilitacji kardiologicznej. Dzięki niemu poprawia się krążenie, a tym samym zwiększa tolerancja na wysiłek.

Dodatkowo w sporcie tym nie ma żadnych ograniczeń finansowych. Do podjęcia regularnych treningów wystarczy jedynie para dopasowanych do wzrostu kijków, buty sportowe i wygodny strój. Z czasem można zainwestować w lepszy sprzęt, ale nie jest to konieczne. W tym przypadku najważniejsza jest chęć zadbania o własne zdrowie.

Lista korzyści płynących z uprawiania nordic walking:

  • Identyczne korzyści co bieganie, bez nadmiernego obciążania stawów i kręgosłupa.
  • Nordic walking pozwala spalić do 40% kalorii więcej niż przy zwykłym chodzeniu.
  • Wzmacnia nasz brzuch, klatkę piersiową, plecy oraz ramiona.
  • Pomaga rozluźnić szyję i ramiona oraz pozbyć się uczucia odrętwienia i bólu.
  • Polepsza samopoczucie.

Przy dobrej  pogodzie „spacer z kijkami” staje się czystą przyjemnością i szybko zapominamy o tym, że robimy to dla ćwiczenia. Nie musisz dojeżdżać na siłownię ani szukać tras przystosowanych do treningu, ponieważ maszerować możesz dosłownie wszędzie.

nordic walking
fot. Unsplash.com

Jak trenować nordic walking?

Efekty nordic walking można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego treningu. Aby jednak tak się wydarzyło maszerować musimy co najmniej trzy razy w tygodniu przez minimum od 40 minut do godziny. Bardzo ważna rzeczą jest również prawidłowa technika maszerowania. Tylko w ten sposób możliwe jest odciążenie stawów i wzmocnienie mięśni.

Nordic walking nie jest dyscypliną trudną do przyswojenia, jednak zaczynając naszą przygodę z tą dyscypliną sportową. W celu wyrobienia odpowiednich nawyków treningu nordic walking, warto również zdecydować się na pracę z instruktorem tego sportu. Pozwoli to również na uniknięcie ewentualnych błędów i przyswojenia niewłaściwej techniki marszu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here