Wyżeł niemiecki krótkowłosy – charakterystyka rasy

0
348
wyżeł niemiecki

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to szlachetna rasa myśliwska, która jest łatwa do ułożenia i łagodna. Psy tej rasy są średniej wielkości i mają krótkie, cienkie futro, które jest bardzo przyjemne w dotyku. Są one świetnymi towarzyszami na polowaniach lub spacerach, ponieważ są bardzo energiczne i towarzyskie.

Pochodzenie i historia – skąd pochodzi wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Pochodzenie i historia wyżła niemieckiego krótkowłosego są niejasne. Jedna z teorii mówi, że pies ten jest pochodzenia francuskim, a konkretniej rasy bretońskiej. Bretończycy przywędrowali do Niemiec w XIX wieku i tam hodowali te psy. Niestety niewiele jest na ten temat dowodów. Inna teoria głosi, że wyżeł niemiecki krótkowłosy to tak naprawdę mieszaniec rasy szwajcarskiej i bretońskiej. Prawdopodobnie pies ten powstał w Niemczech lub we Francji na początku XX wieku.

Przeczytaj też: Owczarek niemiecki

Wygląd wyżła niemieckiego krótkowłosego

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to średniej wielkości, krótko umaszczona rasa psów z zadartym ogonem. Wzorzec rasy mówi, że powinny być one „harmonijnej budowy i proporcji”. Związek Kynologiczny opisuje je jako „dobrze zrównoważone, silne i zwinne”. Są to silne, atletyczne psy o muskularnej budowie. Głowa ma kształt klina z długą, tępą kufą. Uszy osadzone są wysoko na głowie i są średniej wielkości. Oczy są ciemnobrązowe i mają kształt migdałów. Zęby powinny stykać się w zgryzie nożycowym. Szyja jest muskularna i lekko wysklepiona. Ciało jest zwarte z głęboką klatką piersiową i dobrze wysklepionymi żebrami. Grzbiet jest równy, a lędźwie krótkie i szerokie. Ogon jest przycięty do połowy jego pierwotnej długości lub mniej. Nogi są proste i muskularne z okrągłymi, kocimi łapami. Sierść jest krótka, gęsta i szorstka w dotyku. Przylega płasko do ciała i jest przeważnie czarna z brązowymi lub brązowymi oznaczeniami na głowie, klatce piersiowej i nogach.

Ile żyje wyżeł niemiecki krótkowłosy?

Ten pies myśliwski żyje zazwyczaj od 12 do 14 lat. Niektóre pojedyncze osobniki mogą żyć dłużej, ale jest to średnia długość życia. Kastraty, czyli wykastrowane samce, często żyją nieco dłużej niż niekastrowane samce. Średnia długość życia niemieckich krótkowłosych kastratów wynosi 13 lat.

Przeczytaj też: Pudel – odmiany i charakterystyka rasy

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja niemieckiego wyżła krótkowłosego jest bardzo prosta. Najważniejsze jest, aby regularnie czesać i szczotkować włosy, aby zapobiec ich splątaniu się. Ponadto trzeba również regularnie przycinania końcówek włosów, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy – zdrowie i najczęstsze choroby

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to pies łatwy w utrzymaniu i dość odporny na choroby. Najczęstsze problemy zdrowotne, jakie mogą dotyczyć tej rasy to alergie, problemy ze stawami oraz skłonność do nadwagi.

Przeczytaj też: Amstaff – historia, charakterystyka, szkolenie, żywienie

Dla kogo wyżeł niemiecki krótkowłosy jest dobrym wyborem?

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to doskonały wybór dla osób szukających wiernego i niezawodnego towarzysza. Są to również świetne psy myśliwskie. Wyżły mają silne pragnienie zadowolenia swoich właścicieli i szybko się uczą. Psy te są idealnymi towarzyszami spacerów.

Co zrobić, aby wyżeł był szczęśliwy?

Wyżły to urocze i energiczne psy, które uwielbiają się bawić. Są świetnymi towarzyszami dla całej rodziny i bardzo lubią się przytulać. Aby jednak były szczęśliwe, muszą mieć odpowiednie warunki do życia.

Potrzebują dużo ruchu, dlatego warto codziennie je wyprowadzać na spacer lub po prostu bawić się z nimi w ogrodzie. Dobrze jest też, jeśli mają swoje zabawki, którymi mogą się bawić samodzielnie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here