Podłogi są ważną częścią wystroju wnętrz. W fabryce, w której podłogi podlegają intensywnemu zużyciu, wybór odpowiedniej podłogi ma kluczowe znaczenie, ponieważ stanowi ona część początkowej inwestycji i często jest rozłożona na dużej powierzchni. Jedną z najczęstszych opcji podłóg dla tej niszy jest podłoga epoksydowa. Wybór ten wynika z faktu, że podłogi epoksydowe są bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu i przyjazne dla środowiska. Jest to zatem zalecana opcja podłóg zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Epoksydowe powłoki podłogowe są zwykle nakładane na posadzki betonowe w celu uzyskania najlepszych wyników wiązania i estetycznych powierzchni.

Termin epoksyd odnosi się do formy katalizowanego tworzywa sztucznego. Jest to w zasadzie żywica i zazwyczaj jest to związek bisfenolu-A i poliaminy. Żywica epoksydowa została opracowana w latach 30. XX wieku przez szwajcarskiego naukowca Dr. Wynalazł Pierre Castam. Zasadniczo poliaminy są stosowane do utwardzania powierzchni lub podłogi. Reakcja katalityczna zachodzi, gdy żywica i utwardzacz stykają się ze sobą. Łączą się ze sobą i tworzą chemicznie wysoce wytrzymałe sieciowanie. Ta technologia wiązania sprawia, że ​​epoksydy można malować w krótkim czasie.

Istnieją trzy główne rodzaje żywicy epoksydowej do podłóg. Składają się w 100% ze stałej żywicy epoksydowej, żywic epoksydowych na bazie rozpuszczalników i wody. Spośród tych trzech, żywica epoksydowa 100% jest najlepszym wyborem, ponieważ działa najlepiej. Epoksydy na bazie wody i rozpuszczalników są uważane za przyjazne dla użytkownika, ale te rodzaje epoksydów nie są tak trwałe i nie mogą być nakładane jako gruba powłoka jak 100% części stałych. Stałe epoksydy spełniają wszystkie surowe wymagania, które muszą być spełnione przy projektowaniu podłogi przemysłowej. Zapewnia silną przyczepność, doskonałą odporność chemiczną i wytrzymałość. Ponadto podłogi epoksydowe są ogólnie odporne na ścieranie, wodoodporne, żaroodporne i odporne na działanie substancji żrących, takich jak kwasy i zasady. Po wyschnięciu są nietoksyczne i dlatego można je bezpiecznie stosować w obszarach mieszkalnych i na placach zabaw dla dzieci.

Praktyczne zastosowanie na powierzchni podłogi obejmuje następujące kroki. Mieszanki są mieszane w prawidłowym stosunku i nakładane na podłogę o minimalnej głębokości 2 mm. Zazwyczaj podłoga epoksydowa wymaga co najmniej siedmiu warstw, aby uzyskać błyszczącą i wykończoną powierzchnię. Składa się z warstwy podstawowej, jednej lub dwóch warstw epoksydowych, warstwy kolorowego piasku lub płatków i warstwy wierzchniej.

Główną zaletą podłóg epoksydowych jest łatwa konserwacja. Posadzki betonowe wymagają odpowiedniej ochrony, a posadzka epoksydowa jest najlepszym wyborem, aby zapewnić ochronę przed ścieraniem, atakiem chemicznym i szokiem termicznym, jak to jest zwykle w branży. Wraz z pojawieniem się technologii oczekuje się dalszych innowacji, a kwestią czasu jest to, aby podłogi epoksydowe były szeroko stosowane w domu.