Ogólny klimat w Pakistanie jest kontynentalny, ale wysokie góry na północy nadają klimatowi szczególny kształt.

Wysokie łańcuchy górskie Himalajów w północnym Pakistanie wpływają na klimat Pakistanu na kilka sposobów.

Łagodna zima

Prawdopodobnie największy wpływ głównych pasm górskich na północy na klimat miast w Pakistanie polega na tym, że miasta w Pakistanie są chronione przed silnym zimnem Azji Środkowej w sezonie zimowym. Podając typowy przykład: Multan i Szanghaj są prawie na tej samej równoleżniku, ale istnieje duża różnica temperatur między ich temperaturami zimowymi. Multan ma temperaturę zimową 54 ° F, a w Szanghaju 38 ° F. Wynika to z faktu, że bardzo wysokie góry północy nie pozwalają na przedostanie się zimnego powietrza do Pakistanu. Chociaż w Szanghaju nie ma bariery górskiej, która chroniłaby ją przed zimnym i gwałtownym wiatrem syberyjskim z północy.

To samo dotyczy Taszkentu w Uzbekistanie, który znajduje się po drugiej stronie góry. Zimą w Azji Środkowej panują silne podmuchy wiatru o temperaturze do 30 ° F, podczas gdy w Islamabadzie temperatura zimowa spada o 50 ° F na północ dzięki ochronnej tarczy Himalajów.

deszcze monsunowe

Innym głównym wpływem wysokich gór jest kontrola i powstrzymywanie wiatrów monsunowych. Gdyby na północy nie było gór, nie byłoby monsunów. Monsun pochodzący z Zatoki Bengalskiej i Oceanu Indyjskiego jest blokowany przez wysokie góry na północy i musi wzrosnąć, co prowadzi do temperatur kondensacji i obfitych opadów.

Inne sąsiednie kraje, które są prawie na tej samej szerokości geograficznej, nie mają pory deszczowej jak monsun. Przykładem są Afganistan i Iran. W tych krajach letnie upały nadal rosną do końca lipca, aw niektórych przypadkach do sierpnia, a następnie stopniowo spadają w kolejnych miesiącach. Z drugiej strony, pod wpływem bardzo wysokich gór w północnym Pakistanie, wiatry monsunowe mogą znacznie obniżyć temperaturę pod koniec czerwca oraz w następnym miesiącu lipcu, sierpniu i wrześniu, niż gdyby nie było monsunu.

Krótko mówiąc, Himalaje w północnym Pakistanie mają znaczący wpływ na klimat kraju i zmieniają go.