Termin „robot” odnosi się do urządzeń i maszyn monitorowanych i kontrolowanych przez komputer. Są one szeroko stosowane w celu zmniejszenia obciążenia pracą ludzi. Roboty są zaprojektowane do szybkiego i wydajnego wykonywania powtarzalnych zadań w porównaniu do ludzi. Roboty są używane w różnych obszarach przemysłowych w celu obniżenia kosztów pracy.

Roboty przemysłowe są używane do zadań takich jak naprawa, spawanie, malowanie, grupowanie, przypisywanie, kontrola i testowanie produktu. W przemyśle motoryzacyjnym i produkcyjnym urządzenia te służą do projektowania części samochodowych, zbierania sprzętu i kontroli produkowanych części. Roboty przemysłowe zastępują pracowników do niebezpiecznych zadań, w przypadku których należy wykonywać niebezpieczne i niebezpieczne zadania.

Roboty przemysłowe są często wykorzystywane do lokalizowania statków, kontroli i oczyszczania odpadów nuklearnych, lokalizacji i badania podwodnych złóż mineralnych oraz badań wulkanów. Są również wykorzystywane w podróżach kosmicznych oraz do eksploracji i studiowania planet. Roboty przemysłowe zostały wykorzystane w medycynie do pomocy chirurgom i operacji wsparcia. Ostatnio technologia robotów rozwinęła się do tego stopnia, że ​​urządzenia te mogą działać niezależnie od pacjenta, a lekarz kontroluje je w innej części świata.

Najczęściej stosowane konstrukcje robotów do zastosowań przemysłowych to przegubowe, SCARA i typy portalowe. Dominującym typem robota przemysłowego jest ramię robota, które jest bardzo niezależne. Bezimienni byli pionierami w produkcji robotów przemysłowych. Urządzenia te są opracowywane przez podłączenie kabli komunikacyjnych do portów Ethernet, FireWire lub szeregowych komputera.

Są one najczęściej stosowane w Japonii, Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Niektóre zadania, które wykonują roboty, obejmują ładowanie, odlewanie, wiercenie, wytwarzanie szkła, szlifowanie, obróbkę cieplną, monitorowanie promieniowania itp. W dzisiejszych czasach roboty przemysłowe zyskują popularność ze względu na rosnącą złożoność i zapotrzebowanie na wyższą i bardziej kompetentną wydajność. Wykorzystanie robotów przyczyniło się do tego, że rozwój przemysłu gwałtownie wzrósł i znacznie przekroczył oczekiwania.