Częściej bardzo popularną formą spędzania czasu jest wspólne gotowanie. Spędzanie ze sobą chwili w kuchni, podczas przygotowania posiłków wymaga bowiem interakcji, słuchania tego, co jedna osoba mówi do drugiej, współpracy, kontaktu.
Podczas gotowania odprężamy się i obniżamy poziom stresu. Psycholodzy uważają, że jesteśmy wtedy bardziej przyjaźni i chętniej otwieramy na innych ludzi.
Wspólne gotowanie a brak czasu
Z drugiej strony mamy coraz mniej czasu, a więcej obowiązków. Wiele osób nie ma czasu na gotowanie, a wokół przebywa coraz więcej restauracji, gdzie można smacznie zjeść. Gotowanie ze znajomymi lub partnerem to świetny sposób na budowanie wzajemnych relacji. Gotując z innymi ludźmi poznajemy również też nowe smaki.
Wiele badań naukowych dowodzi, że wspólne gotowanie wiąże nas z naszym partnerem. Dlatego gotowanie to również idealny czas na randkę. „Kuchenne randki” dają większą jakość bycia razem niż wspólne oglądanie telewizji. Pary często zamiast wychodzić wieczorem na wspólną kolację, gotują wspólny posiłek w domu.
Gotowanie przestało być już tylko smutnym obowiązkiem. Dla wielu gotowanie stało się pasją, ale również sposobem na życie. Dlaczego zatem nie spędzać go wspólnie z partnerem, rodziną, znajomymi? Wspólne gotowanie zbliża ludzi oraz jest idealną okazją na spotkanie ze znajomymi, których dawno nie widzieliśmy. Przygotowując posiłek, rozmawiamy, żartujemy, śmiejemy się, odprężamy.
Gotowanie a zdrowie
Wspólne gotowanie przekłada się również na nasze zdrowie fizyczne. Osoby, które gotują w na co dzień w domu, spożywają zazwyczaj mniej kalorii, tłuszczu i soli niż te, które gotują rzadko lub w ogóle nie spędzają czasu w kuchni.
Zaproponujmy naszemu partnerowi wspólne pichcenie. Będzie to idealna okazja, aby zmienił sposób patrzenia na Twoją pracę jako wkładasz w kuchni. Gotując wspólnie, bardziej doceniamy drugą osobę za to ile serca wkłada w przyrządzanie posiłków.
Ważne, aby w szczególności rodzina celebrowała posiłek i wspólne jedzenie, nie mówiąc już o wspólnym gotowaniu. Według wielu danych wynika, że średnio Amerykanin zjada jeden na pięć posiłków w samochodzie. Tym samym psycholodzy zalecają, aby przynajmniej dwa razy w tygodniu ugotować coś razem i spędzić czas razem przy wspólnym stole.
Jedzenie daje radość i ogromną przyjemność. Jedząc i gotując z innymi, przenosimy część tych dobrych emocji także na nich. Wspólne gotowanie, to doskonały sposób na stres, pozbycie się napięcia, zapomnienie o codziennych problemach. Podczas gotowania łatwiej się otwieramy i wzajemnie współpracujemy.
Gotowanie z dziećmi
Zamiast gier komputerowych, gotowanie z dziećmi to także idealny pomysł na zabawę. Zorganizujmy naszym maluchom warsztaty kulinarne, które oprócz cennej wiedzy dotyczącej gotowania da naszym dzieciom dużo śmiechu, zadowolenia, ale również więcej sprzątania i trochę bałaganu w naszej kuchni. 🙂
Wasze pociechy nie tylko będą się świetnie bawić, ale również poznają się lepiej, a może nawet zaprzyjaźniają się jak rodzice? Tym samym na spotkania z przyjaciółmi w kuchni zabierzmy swoje dzieciaki.
Wiele dzieci nie lubi warzyw i marudzi przy stole, gdy widzi „obrzydliwy” szpinak na stole. Podczas wspólnego gotowania z dziećmi będziemy mogli pokazać wiele nowych smaków, przemycają większą ilość warzyw. Gotowanie z rodziną i z dziećmi daje nam dobrą okazję do bycia blisko, przytulania się i pochwał.
Podsumowanie
Zatem gotujmy razem! Kuchnia to świetne miejsce, aby wspólnie spędzać czas i cudownie się bawić. Osoby, które gotują razem są po prostu szczęśliwsi!