Dzisiejszy ciągły napływ młodych, średnich i starszych Amerykanów do ich lokalnego studia tańca nie jest błędem. Wiele osób postrzega taniec jako wciągającą ścieżkę do sprawności fizycznej, a miliony programów telewizyjnych, takich jak „Taniec z gwiazdami” i „Więc myślisz, że potrafisz tańczyć”, przywiodły milionom ludzi do świata błyskawic, strzelanek i zabawy sobie z tym poradzić.

Nowe gwiazdy

Taniec w telewizji nie jest już zredukowany do pozostałości programu Lawrence Welk. Twarze artystów tańca współczesnego to Maksim Chmerkovskiy, Julianne Hough i Karina Smirnoff. Wrażenie, jakie wywarli, jest takie, że publiczność może również nauczyć się tańczyć – z dumą, polotem i dumą.

Trendy na przyszłość

Z trendu skorzystały również studia tańca, oferujące w szczególności kursy inspirowane latynoską, kursy towarzyskie i kursy fusion. Ponadto oczekuje się, że pokolenie wyżu demograficznego będzie go napędzać przez co najmniej następne pięć lat, zwłaszcza na kursach tańca towarzyskiego.

Według Angeli Prince, dyrektor ds. Public relations w USA Dance, popularność tańca towarzyskiego i tańca latynoamerykańskiego wzrosła od około 2000 roku. Programy telewizyjne wzmocniły ten trend, a nie go stworzyły, powiedziała.

Mówi się, że „Dancing With the Stars” zrobił dla tańca towarzyskiego to samo, co „Saturday Night Fever” dla dyskoteki dziesiątki lat temu.

Poprawa nastroju

To wszystko i taniec zapewniają ludziom komfort – nawet w trudnych czasach. Zmniejszając napięcie i stres, taniec w naturalny sposób stwarza ogólne dobre samopoczucie. Ponadto taniec jako przedsięwzięcie towarzyskie daje możliwość poznania innych ludzi, poprawy umiejętności społecznych jednostki i wzmocnienia pewności siebie.

Sprawność fizyczna

Większość form tańca wymaga rozciągania, zginania, rozpoczynania i zatrzymywania, co zwiększa elastyczność. Taniec zmusza mięśnie do opierania się i kontrolowania wagi ciała, a praktycznie wszystkie jego formy, od baletu po salę balową, wzmacniają tancerza.

Podobnie jak tenis, jogging lub podnoszenie ciężarów, taniec zwiększa wytrzymałość, zmuszając serce, płuca i mięśnie do cięższej i dłuższej pracy bez zmęczenia.

Przetrwanie i przyszła ekspansja

Chociaż wiele branż ucierpiało po recesji w 2008 roku, branża studiów tańca nie tylko przetrwała, ale także rozwinęła się w ciągu ostatnich pięciu lat. Według raportu IBIS World ze stycznia 2015 roku, od 2010 roku roczne obroty studiów tańca wzrosły o 2,9 proc. Ponad 8500 firm zatrudnia obecnie ponad 50 000 osób.

Raport szacuje, że te studia osiągną w tym roku sprzedaż na poziomie 2 miliardów dolarów. W ciągu najbliższych pięciu lat poprawa warunków ekonomicznych i zwiększone wydatki konsumentów na zajęcia rekreacyjne prawdopodobnie spowodują dalszy rozwój branży.

Nie dominująca firma lub firmy

Branża studiów tańca jest bardzo rozdrobniona. Według ostatniego spisu gospodarczego 98,9 procent studiów prowadzi działalność w jednym miejscu. Każda firma obsługuje i obsługuje swój rynek lokalny, tak że krajowe firmy franczyzowe stanowią mniej niż 3 procent rynku krajowego.

Oczekuje się, że w 2015 roku prawie 75 procent przychodów branży będzie pochodzić z czesnego za ogólne zajęcia taneczne, a organizacje non-profit przyniosą kolejne 5,2 procent.

Amerykanom nie wystarcza już taniec w telewizji czy na skraju sali balowej. Jak pokazują liczby, więcej ludzi niż kiedykolwiek chce tańczyć lub przynajmniej próbować.