seo” data-max-rows=”2″>

Media społecznościowe są chwalone jako jedyny kanał cyfrowy, który naprawdę kręci się wokół idei zbliżania ludzi. Chociaż jest to oczywiście prawda, analitycy i użytkownicy odkrywają, że jej popularność można również powiązać z rosnącym trendem wyobcowania i samotności. Fakt, że media społecznościowe mogą być odpowiedzialne za samotność, może początkowo wydawać się dziwny i nie intuicyjny, ale głębsze zrozumienie medium i roli, jaką odgrywa w życiu ludzi, ułatwia uwierzenie w ten fakt. Jeśli internetowe sieci społecznościowe okażą się mieć negatywny wpływ na życie niektórych osób, w jaki sposób, a jeśli w ogóle, to medium powinno być używane przez ludzi i marki?

Media społecznościowe rosną

Twierdzenie, że media społecznościowe są główną przyczyną wyobcowania milionów ludzi, może być nieco mylące. Jednak z pewnością istnieje trend wskazujący, że epidemia samotności i wzrost popularności mediów społecznościowych są chronologicznie skorelowane. Ponieważ coraz więcej osób stało się częścią rozwijających się sieci społecznościowych, zniknęły ważne elementy interakcji międzyludzkich. Osobista interakcja została wymieniona na abstrakcyjną interakcję online. Komunikacja werbalna stale spada, ponieważ coraz więcej osób komunikuje się z krótszymi tekstami lub nawet pośrednio. W pewnym sensie sama świadomość bycia podłączonym do sieci społecznościowej przez cały czas sprawia, że ​​stała komunikacja nie jest konieczna. Ponieważ już wiesz, co dzieje się w życiu przyjaciela, nie wydaje się konieczne, aby kontaktować się z tą osobą, aby połączyć się i dowiedzieć się więcej o jej życiu.

Pośrednia komunikacja i wyobcowanie

Sieci społecznościowe mogły początkowo być pomysłem na łączenie ludzi, ale ich rozwój spowodował, że stały się bardziej platformą nadawczą, gdzie bezpośrednia interakcja z innymi nie jest tak naprawdę wymagana. Zamiast korzystać z kanałów online do aktywnego budowania naszych kontaktów społecznościowych poprzez rozmawianie z ludźmi lub kontaktowanie się z nimi, wielu użytkowników pracuje teraz w izolacji – po prostu publikują treści i aktualizacje odzwierciedlające ich obecną sytuację. Chociaż tego rodzaju „publikowanie” często wiąże się z pewną formą zaangażowania, na przykład krótkim komentarzem lub krótkim „podobnym”, jest to słaba wymiana społeczna, którą można porównać do powitania przyjaciela, gdy jest on na ulicy podchodzi.

Połączenia utracone i wygrane

Chociaż wyobcowanie z mediów społecznościowych jest z pewnością niepokojącym objawem ery cyfrowej i jej wpływu na interakcje i zachowania ludzi, istnieje również wiele historii, które zaprzeczają spostrzeżeniom samotnych użytkowników mediów społecznościowych. Sieci społecznościowe pomogły wielu osobom nawiązać kontakt z większą liczbą osób, niż mogliby mieć, umożliwiając jednocześnie pozostawanie w kontakcie z odległymi przyjaciółmi i członkami rodziny. Podsumowując, wiele zależy od doświadczenia w mediach społecznościowych, co robią użytkownicy. Ci, którzy są podatni na lęki społeczne i izolację, mogą doświadczyć wzrostu tych uczuć za pomocą mediów społecznościowych, podczas gdy ci, którzy są naturalnie skłonni do spotkań towarzyskich, uznają platformę za przydatną jako uzupełnienie ich życia społecznego.

Media społecznościowe zmieniły sposób interakcji ludzi ze sobą i markami, a firmy, które są świadome tych subtelnych zmian, zrobią lepiej niż ich konkurenci. Zrozumienie, w jaki sposób media społecznościowe mogą być używane jako narzędzie zamiast substytutu ludzkich kontaktów, jest kluczem do pozytywnych doświadczeń, które mogą być wzbogacające, przydatne i zabawne.